Paslanmaz Çelikte Kalite Ve Güven

PASLANMAZ ÇELİK ÇEŞİTLERİ

Paslanmaz Çelik Çeşitleri

  • Östenitik paslanmaz çelikler
  • Ferritik paslanmaz çelikler
  • Martensitik paslanmaz çelikler
  • Dubleks paslanmaz çelikler
  • Çökelmeyle sertleştirilmiş çelikler

Östenitik paslanmaz çelikler

Östenitik paslanmaz çelikler; alaşımında minimum %10.5 ile %26 arasında Krom (Cr), ve minimum %8 ile %36 arası değişen miktarlarda Nikel (Ni) içeren kimyasal aşınmaya (korozyon) ve yüksek ısıya dayanımı olan gruptur. Nikel (Ni), çelik yapıyı tamamen östenitik yapar.

Ferritik paslanmaz çelikler

Krom oranı yüzde 16 ila 20 arasında olan düşük karbonlu paslanmaz çelikler ferritik olarak adlandırılmaktadır. İçermiş olduğu bileşimlerden dolayı sıcaklık değişimleri sonucunda herhangi bir evde dönüşüme uğramazlar. Çeşitli ışıl işlemler ile de sertleşmezler.

Martensitik paslanmaz çelikler

Martensitik paslanmaz çelik; genel olarak korozyona dayanıklı ve çok çeşitli sertlik ve mukavemet seviyelerine kadar ısıl işlem ile sertleştirilebilen ve çelik dereceleri sağlamak için geliştirilmiş nikel içermeyen bir grup krom çeliğidir.

 

 

 

Dubleks paslanmaz çelikler

Dubleks paslanmaz çelikler; ferritik ve östenitik paslanmaz çelik tanelerinden oluşan iki fazlı bir mikro yapıya sahip oldukları için “dubleks” olarak adlandırılır. Dubleks paslanmaz çelik eritildiğinde sıvı fazdan tamamen ferritik bir yapıya doğru katılaşma gösterirler.

 

Çökelmeyle sertleştirilmiş çelikler

Çökelmeyle sertleştirilmiş paslanmaz çelikler; bakır, molibden, niobyum, titanyum ve alüminyum gibi alaşım elementleri içeren, bu elementlerin bir veya birkaçının etkisi ile çökelme sertleşmesi gösteren Fe-Cr-Ni' li paslanmaz çelikler ailesinin bir grubudur.

Paslanmaz Çelik Çeşitleri

Tüm Teknik Bilgiler